Kvalita a tradice
Okuste i Vy

Historie včelařstí
v Krkonoších

Nové archeologické nálezy zkamenělin včel z třetihor dokazují, že tento hmyz žil na naší planetě již před 15miliony let. Včelařství je po prostituci jeden z nejstarších oborů lidské činnosti. Předmětem je chov včely medonosné. Výstupními produkty jsou med, vosk, propolis, pyl, mateří kašička a včelí jed. Významným výstupem včelařské činnosti je též opylení rostlin. V dávných časech lidé sbírali zásoby náhodně objeveným včelstvům. Postupem doby si stromy s hnízdy začali označovat. Později si špalky, tzv. brtě s hnízdními dutinami přenášeli blíže ke svému obydlí. Vlastně díky lenosti brtníků vzniklo včelařství. Aby se ke včelám do brtě lépe dostali, vytvořili v ní dvířka. Upraveným brtím se říkalo Klát. Tzv. předchůdce včelích úlů. První cílené chovy se zaznamenávají na blízkém východě, kde se však včely chovaly v hliněných hrncích s odklopitelným víkem již v období 5.000 let př.n.l. a takto se tam včely chovají dodnes. Ve starém Egyptě věřili, že včely jsou slzami boha slunce RA. O včelaření a medu se můžeme dočíst i v lékařských spisech z různých koutů světa . Ve starodávné indické Knize Života „ÁJURVÉDA„ je popsáno, že při požívání elixíru zdraví z medu a mléka se lze dožít až 500ti let. Staří Indové také připisovali medu léčebné a posilňující vlastnosti. Med a včelí vosk je součástí starodávných postupů ze staré Číny. I ve starém Řecku a Římě doporučovali med pro svoje léčivé účinky. Všeobecně považovali med smíchaný s vínem za univerzální lék. V Římě se med používal také pro svoje konzervační účinky. Na našem území se včelařství provozovalo již s příchodem prvních velkých kmenů Bójů, později i Germánů či Slovanů, kteří byli podobně jako Keltové, svým včelařstvím a lásce k medu pověstní. První písemné zmínky máme však až z 10 a 11. století a většinou se jedná o klášterní dokumenty. Český med byl ve světě vyhlášený. V Praze se pořádaly speciální medové trhy a náš med byl směňován se zahraniční solí v poměru 1:1. Z České země se do světa vyvážel med, vosk a také medovina. Med je kvalitní surovina, která má blahodárný vliv na celé tělo.

V Krkonoších jsme mohli v dřívějších dobách u každé chalupy vidět včelí úly. Malé domečky pestře malované nebo udělané ze špalku dutého stromu. Staří horáci po dlouholetých zkušenostech rozpoznali, z jakého stromu nebo ze které louky, či ze které části háje mu včely med snesly. Medu bylo několik druhů. Například med akátový, lipový. Med lipový se vyskytoval jen velmi zřídka. Staří horáci tvrdí, že jen jednou za 5 – 7 let. Lípa prý potřebuje k medování teplé a vlhké noci, a těch je na horách velmi málo. Další medy jsou z ovocných stromů, med jetelový, vojtěškový a vikvový – ten krystalizuje a dá se prý i krájet nožem, med z vrbovky, med pohankový, med vřesový – býval velmi hustý, že se také mohl krájet. Med borůvkový, med z černého bezu a další. V 11. a 12. století se vyvážel od nás med i medovina do okolních zemí. Ve větších městech bývaly medové trhy, na nichž se prodávaly medu i medoviny celé sudy, vědra, láhve a pinty. Med byl také vyměňován za sůl ve stejné váze. Staročeské domácnosti med hodně používaly. Hojně se používalo medu i v lékařství.

Co je to vlastně med

Med je nejznámějším a nejdůležitějším včelím produktem. Celkem rozlišujeme tři druhy medu: lesní, květový a smíšený. Od dob, kdy člověk poznal včely, snaží se je využívat ve svůj prospěch. Na základě generacemi ověřených zkušeností byly včelí produkty zařazeny mezi lidové léčitelství.

Jak med vzniká
Med je přírodní potravina vytvořená společenstvím včel z nektaru nebo medovice ze živých částí rostlin. Zachycenou sluneční energii zelené rostliny využívají k tomu, že z jednoduchých látek – vody a oxidu uhličitého – vyrábějí cukr. Roztok cukru pak rostliny nabízejí včelám. Tyto sladké šťávy včely přetvářejí, kombinují a obohacují svými specifickými látkami, a poměrně složitým postupem změní v hustý, vonící a trvanlivý med. Ten pak ukládají a nechávají zrát v plástech.

Nektar
Sladká šťáva, roztok cukrů, poskytovaná rostlinami se nazývá nektar. V květech jsou speciální buňky, které umožňují produkci nektaru. Nektar je v květech produkován jen po část dne. Některé rostliny tzv. medují ráno, jiné odpoledne.

Medovice
Medovice je svojí podstatou také roztok převážně cukerných látek, které rostlina vytvořila fotosyntézou. Na povrch rostlin se však medovice nedostane jinak, než prostřednictvím dalších druhů hmyzu – takzvaných producentů medovice. Mezi hlavní producenty patří hlavě různé druhy mšic. Medovice je tedy přefiltrovaná rostlinná míza, nikoli výkaly mšic. Medovice má tedy stejný původ jako nektar, ale mnohem složitější cestu do úlu, a proto i částečně díky tomu pestřejší složení. Pro medovicový med je charakteristický vyšší obsah rostlinných barviv, minerálních látek a složitějších cukrů.

Vznik medu
Na přenášení roztoků má včela v těle tzv. medný váček. Medný váček je rozšířená část jícnu, oddělená od žaludku ventilem zvaným česlo. Donesený nektar včely létavky ukládají do plástů. O další zpracování se starají úlové včely. Nektar nebo medovice je řídký roztok. V této podobě zabírá velký objem, ale především není trvanlivý. Aby včely předešly znehodnocení potravy, naučily se dokonalému způsobu konzervace přinesené potravy, tj. přeměně nektaru či medovice na med. Med je skladovatelný téměř neomezeně dlouho, protože je vysoce koncetrovaný a při nízkém obsahu vody už se mikroorganismy nemohou rozmnožovat. Navíc obsahuje i mnoho přírodních látek, které ho stabilizují. Jsou to mimo jiné i enzymy, antioxidanty a organické kyseliny. Takto upravený a téměř zralý med včely v buňkách zavíčkují voskovými víčky.

Z čeho se med skládá
Med je poměrně suchou potravinou, je tedy mikrobiálně stabilní. Čím méně vody obsahuje, tím je kvalitnější. Většinu, tj. asi 95% látek v medu, tvoří cukry, převážně jednoduché, tzv. monosacharidy. Nejvíce je zastoupena glukóza neboli cukr hroznový a fruktóza neboli cukr ovocný. Těchto jednoduchých cukrů organizmus člověka téměř bezpracně a bez enzymatické zátěže využívá.

Vitaminy a minerální látky
Med obsahuje i některé vitaminy a stopové množství širokého spektra minerálních látek. Z vitaminů rozpustných ve vodě je v medu zastoupena pouze skupina B a kyselina pantothenová. Pro člověka je med tedy pouze doplňkovým zdrojem klasických vitaminů i minerálů.

Antioxidanty
Dále med obsahuje organické kyseliny, které jsou důležitou součástí medu. Ovlivňují jeho chuť, stabilitu a řadu cenných vlastností. Některé z těchto kyselin řadíme k přirozeným antioxidantům. Volné radikály jsou kyslíkaté sloučeniny a poškozují buněčný aparát. Antioxidanty jsou látky neutralizující účinek volných radikálů. A přispívají k ochraně organismu a podporují činnost imunitního systému. Pravidelné doplňování antioxidantů je potřebné nejen při zvýšené námaze, ale i v těhotenství, při kojení a během růstu. Také ve znečištěných oblastech je potřeba tělu pravidelně tyto látky dodávat. Stará zkušenost našich babiček servírovat při všech neduzích objemné hrnky černého čaje se šťávou z citronu a několika lžícemi medu se tak dostává bez nadsázky na vědecký základ. Tak i vám - hodně zdraví s naším medem.

Krystalizace medu
Proces krystalizace medu je běžný u všech medů s vyšším obsahem glukózy. Proto medy lipové, řepkové, jetelové, medovicové a vřesové po určité době od vytočení zkrystalizují, zatímco jednodruhový med akátový s vyšším podílem fruktózy nezkrystalizuje nikdy. V žádném případě však není krystalizace na závadu. Zkrystalizovaný med je naopak známkou pravosti „výjimkou je právě akátový med“. Med nesmí být zahřátý na teplotu vyšší než 45°C, jinak ztrácí většinu vitamínů a enzymů - takový med je pro naše tělo bezcenný. Roztavování medu v mikrovlnné troubě rozhodně nedoporučujeme !!! Dochází v něm k poškození řady cenných látek. Proces krystalizace medu je běžný.